Споживачі, постачальники та імпорт електричної енергії

12 січня Громадська спілка «Енергетичний Союз» звернулась до регулятора з проханням надати роз’яснення згідно прийнятої Постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2023 р. № 1, та затвердженого «Положення про особливості імпорту електричної енергії під час проходження осінньо-зимового періоду 2022/23 року в умовах правового режиму воєнного стану в Україні».

Відповідно щодо умов цього Положення до споживачів, які споживатимуть імпортовану електроенергію, не будуть застосовуватись обмеження електричної енергії, окрім спеціальних графіків аварійних відключень, застосування яких обумовлене необхідністю запобігання системним аваріям в об’єднаній енергетичній системі України. Але необхідно сконцентрувати увагу на тому, що споживачі та постачальники стурбовані тим, що Постанова вийшла 3 січня, та до сьогодні не має конкретних нормативних документів, в яких було б чітко описано, яким саме чином буде здійснюватися постачання імпортованої електричної енергії кінцевому споживачу. Багато популізму та чимало невідповідностей Законодавчої та технічної бази, а реального часу для вирішення питання та повноцінного заведення імпортованої енергії в Україну, обмаль. На ринку вже є маніпулювання інформацією, що є можливість забезпечити всіх своїх споживачів імпортом на 100%. Для уникнення та коригування таких заяв, уряд, міністерство та регулятор повинні надати чіткі роз’яснення щодо постачання імпортованої електричної енергії для усіх учасників цього процесу: ОСР, ОСП, електропостачальників, споживачів.

Зараз не на часі суперечки, але на сьогодні до піднятого питання імпорту електричної енергії більше запитань, ніж відповідей. Сьогодні кожне підприємство зацікавлено в стабільному безперервному постачанні електричної енергії, але всі розуміють, що фізично по всім ОСРам виконати таке розпорядження не можливо, це по-перше, і по-друге, споживач хоче розуміти кінцеву ціну такої неймовірної можливості. Тому, беручи до уваги, що прийнятою Постановою не конкретизовано питання для постачальників, які готові постачати імпортовану електричну енергію як, яким чином, згідно якого нормативного документа буде постачатись імпортована електрична енергія, які кроки необхідно виконати, щоб забезпечити свого споживача надійною, стабільною електричною енергією без додаткових втрат на небалансах, було відправлено звернення до регулятора. Ми як ліцензіати не розуміємо:

  1. Чи можливий продаж електричної енергії від її імпортера іншим електропостачальникам та/або трейдерам?
  2. Чи буде підпадати під дію норм Постанови електрична енергія, яка імпортована трейдером та продана електропостачальнику за двостороннім договором в обсязі, який не перевищує імпортований, як електроенергія, що імпортована для постачання кінцевим споживачам ідентифікуватись і як вона за яким принципом буде відстежуватись?
  3. Чи залишиться у електричної енергії, проданої імпортером іншим електропостачальникам, статус «імпортованої» і яким чином це буде відображено на платформі або ж в документах, що підписуються між постачальником та ОСРом?
  4. Які документи та за якими формами електропостачальник повинен надати оператору систем передачі та оператору систем розподілу відповідно до п. 6 та п. 7 Постанови.

Просимо звернути увагу на це питання, як Міністерство, так і НКРЕКП, та запропонувати нормативний документ щодо виконання цієї Постанови.

ГС “Енергетичний Союз”

Scroll to Top