Ринок потребує інформації та тривалих контрактів.

На сьогодні постачальники електроенергії не мають жодної інформації про склад генерації, яка працює на даний момент і яка буде працювати в найближчому майбутньому. Також відсутня інформація щодо заповнення складів вугіллям ТЕС і ТЕЦ, залишається не зрозуміло, які ТЕС та ТЕЦ будуть працювати в зиму.

Все це змушує учасників ринку використовувати так званий «сліпий» метод планування закупівель електроенергії.
Зрозуміло, що ця інформація закрита з огляду на воєнний стан, разом з тим, необхідно передбачити можливість отримання цієї інформації, наприклад, лише учасниками ринку за спеціальним, окремим механізмом. Адже, постачальник просто не можуть прогнозувати які обсяги будуть виставлятися на торги, яка пропозиція з боку генерації буде присутня на ринку.

Постачальникам необхідна ця інформацію, вона потрібна не лише з точки зору бізнес-інтересів постачальників, але й для стабільної роботи енергосистеми, адже розуміння складу генерації зменшить кількість небалансів, що особливо важливо у світлі боргової ситуації на цьому сегменті ринку.

Ще одним важливим аспектом для прогнозованої роботи постачальників є укладання довгострокових контрактів. Плануючи “всліпу” пропозицію від генерації, постачальники вже тривалий час орієнтуються на спотовий ринок і залежать від його коливань.
Найдовші контракти, які зараз виставляються на торги на ринку двосторонніх договорів – контракти з поставкою протягом місяця. Такий невеликий період поставки не додає належної впевненості та стабільності бізнесу з постачання електроенергії. Для стабільного прогнозування поставок і формування портфелю закупівлі постачальник має мати можливість купувати контракти із значно тривалішим терміном поставки.
Проте, за весь час так і не був створений передбачуваний ринок двосторонніх контрактів. На жаль, торги електричною енергією на період півроку відсутні взагалі. Якщо всі тільки і кажуть що в нас постійний профіцит, чому ми не можемо планово продати та планово купити на нашому ринку електричну енергію для своїх споживачів на тривалий період? Такі б контракти та доступ до потрібної інформації підтримали б нашу економіку, дали б впевненості у питанні енергозабезпечення і стабільності цін, чого так не вистачає бізнесу у воєнний період.

Scroll to Top