Про виконання ПСО за жовтень.

Шановні панове!

Громадська Спілка «Енергетичний Союз» вимушена звернутись до КМУ з приводу ситуації, в якій опинилися з 1 жовтня постачальники електричної енергії універсальної послуги (далі – ПУП), на яких покладено спеціальні обов’язки з постачання електричної енергії побутовим споживачам (далі – ПСО) та малим непобутовим споживачам.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України (далі – КМУ) від 11 серпня 2021 р. № 859 було впроваджено фінансову модель ПСО. Минув фактичний місяць роботи в новій моделі, є колапсові недоліки в фінансовому результаті жовтня місяця. Потрібно негайно зробити висновки та виправляти ситуацію.

В наслідок стрімкого збільшення ціни РДН та зміни механізму компенсації втрат від виконання спеціальних обов’язків, у ПУПів виникає нестача коштів та касові розриви, а у разі дефіциту в деякі години в торгових зонах ОЕС/БуОС ПУПи вимушені купувати електричну енергію на балансуючому ринку, платоспроможність з контрагентами (ОСР, ОСП) погіршується, зростає заборгованість по розрахункам за зеленим тарифом, все це приводить до повної неплатоспроможності підприємств-постачальників.

За результатами діяльності місяця непокриті витрати, якщо брати один ПУП, в середньому складатимуть

65 млн.грн. /24*31 = 84 млн.грн.

Заборгованість станом на 31.10.2021 за «зеленим тарифом»

– 47 млн.грн.

Заборгованість станом на 31.10.2021 за послуги з передачі електричної енергії – 45 млн.грн;

Заборгованість станом на 31.10.2021 за послуги з розподілу електричної енергії – 50 млн. грн.

Але це не все, в останній банківський день – 29 жовтня, ГарПок після 16-00 відправляє на ПУП платіж, який всі ПУП розраховували отримати 3 листопада (до 4 листопада), кошти були зараховані на спец рахунки після 18 годин, в середньому по 50 млн.грн.

Зараз всі ПУП на кінець місяця ще «попали» на -20% від сум надходження цих коштів на податки.

Ось такий результат роботи фінансового ПСО за жовтень 2021 року.

Невдале впровадження механізму, маніпуляції, відсутність попередніх розрахунків і моделювання наслідків?

Незважаючи на першопричини необхідно виправляти ситуацію, в іншому випадку окрім проблем з генерацією впаде і вся дистрибуція.

Scroll to Top