Проблеми постачальників: більше питань, ніж відповідей.

Регулюючі кроки з боку держави більше створюють проблем для роботи постачальників на ринку електроенергії, ніж вирішують їх. Сьогодні 11 серпня відбулось засідання Громадської Спілки “Енергетичний Союз” де були розглянуті основні проблемні питання в роботі постачальників електричної енергії.

Фінансові гарантії

Нещодавно НКРЕКП прийняло Постанову від 09.08.2022 № 923 «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 25 лютого 2022 року № 332», де: з 01 вересня 2022 року фінансові зобов’язання учасників ринку за договорами про врегулювання небалансів електричної енергії забезпечуються шляхом грошових коштів та/або у вигляді банківських гарантій, оформлених фінансовими установами, що входять до переліку системно важливих банків відповідно до рішення Правління Національного банку України від 09 березня 2022 року № 120-рш «Про визначення системно важливих банків». НЕК Укренерго має право відмовити учаснику ринку у прийнятті банківської гарантії за відповідним договором про врегулювання небалансів електричної енергії, якщо фінансова установа, що її оформила:

  • не віднесена Національним банком України до переліку системно важливих банків;
  • не виконала зобов’язання за відповідною банківською гарантією та/або відображена в
    переліку банків, що не виконали зобов’язання, оприлюдненому на сайті НЕК Укренерго.

НАГОЛОШУЄМО що Регулятор діючи в межах наданих Законом повноважень, не має право встановлювати вимоги до банків, що надають банківські гарантії. НКРЕКП з НЕК Укренерго незаконно втручається в діяльність банків, та встановлюють чергову, свідому перешкоду в роботі постачальників електричної енергії. Аналогічна ситуація була на ринку природного газу. Є рішення суду де незаконно встановленні вимоги НКРЕКП до банків, надавачів гарантій були скасовані. Окрім того не всі банки які в цьому переліку системно важливих банків – надають банківські гарантії.

Також, зараз в період війни перехід до нового банку автоматично означає використання додаткових коштів, отримання фінгарантії на великих відсотках, тобто її здорожчання, а відповідно і зростання ціни електроенергії для кінцевого споживача.

Постановою від 09.08.2022 № 923 «Про внесення змін до постанови НКРЕКП від 25 лютого 2022 року № 332» НКРЕКП позбавив постачальників можливості вільно обрати банк-гарант, що свідчить про втручання з боку Регулятора в господарську діяльність таких підприємств та обмеженні вільного вибору контрагента, а це може привести до обмеження конкуренції.

Scroll to Top