Постачальників універсальної послуги залишили без обсягів щодо постачання населенню та залишили без коштів за доступність електричної енергії. Чи тут зовсім інше, може хтось в воєнний час монополізує ринок?

На засідання були запрошені представники регулятора, Міністерства енергетики та «Гарантованого покупця». Треба віддати належне і подякувати представнику «ГарПока», який був присутній і запевнив, що підприємство шукає вихід з кризового становища.

Разом з тим, кричущим став факт ігнорування запрошення з боку НКРЕКП та Міненерго. Так засідання було терміновим, але виявляється що ці проблеми постачання електроенергії для населення, які Президент визначив пріоритетними, не цікавлять нікого. Дуже прикро що представники перед проведенням наради надали згоду та позначили можливість своєї присутності при обговоренні, але на жаль вони не були присутні, і діалогу з керівниками ПУПів не відбулося.

У постачальників після зустрічі виникає закономірне питання, невже нікого із можновладців та великих генеруючих компаній не цікавить питання функціонування цілого сегменту ринку та забезпечення електроенергією побутових споживачів?

Проте, саме постачання населенню має бути пріоритетом на ринку. Спочатку у своїх планах генеруючі компанії мають закладати ті обсяги, які необхідні для населення, щодо виконання спеціальних обов’язків на ринку, а лише потім формувати комерційні плани. Якби цей принцип виконувався, тоді б не виникало тих проблем, які ми маємо на сьогодні. Чи, можливо, зараз навмисно обмежується поставка електроенергії всім постачальникам універсальної послуги? Можливо, саме таким чином хтось планує монополізувати сегмент постачання електроенергії для населення? Якщо хтось дійсно на це розраховує, то при такому ПСО будь-який постачальник «загнеться». Зараз є багато запитань, але вони так і залишаються відкритими.

Взагалі, треба навести лад в механізмі ПСО. Раніше всі говорили, що треба перейти до фінансового ПСО, ми перейшли й що? На сьогодні воно фактично не працює, адже «ГарПок» не перераховує кошти ПУПам для оплати вартості послуги за доступність. Цей борг перед постачальниками зі всіх регіонів вже сягнув 15 млрд грн.

Учасники зустрічі підняли справедливе питання: чому ПУПи отримують розрахунки за електричну енергію, яка постачається населенню із затримкою 50 днів (населення сплачує постфактум), але при цьому вони мають сплачувати тариф на передачу та на розподіл на місяць наперед? Як можна виконувати такі умови, коли механізм ПСО фактично не працює і постачальникам не надають ні електроенергії, ні коштів за доступність. На сьогодні, справедливим рішенням буде внесення змін до Кодексів передачі та розподілу і введення оплати за передачу та за розподіл за місяць що минув, у випадку постачання електричної енергії побутовим споживачам.

Можливо, варто повернутися до товарного ПСО і надавати постачальникам просто обсяги, які вони будуть постачати населенню? Ми маємо визначитися з правилами і їх виконувати, тобто ми маємо надавати ПУПам або кошти, або електроенергію. Якщо у них не буде ні першого, ні другого, що вони будуть постачати населенню?

Для пошуку відповідей на ці питання, Постачальники універсальної послуги будуть ініціювати перед НКРЕКП проведення перевірок «Гарантованого Покупця», «Енергоатому», та «Укргідроенерго».

В ході цієї перевірки необхідно розібратися, чому зараз немає обсягів постачання електроенергії для населення від «ГарПока», а на балансуючому ринку електрична енергія для ПУПів є, де останні будуть купувати її по 5 грн за кВт.год. Будемо сподіватися на позитивний розгляд запиту і на те, що перевірка знайде відповіді на питання як постачальник може виконувати свої обов’язки щодо постачання електричної енергії населенню.

Scroll to Top