Наказ, який знищує постачальників.

Сьогодні наказ № 187 Міністерства енергетики України є чи не найобговорюванішим нормативно-правовим актом на ринку електричної енергії. Неповна сторінка тексту спричинила не одну дискусію між учасниками ринку та уповноваженими органами. Найбільше наказ торкнувся роботи постачальників, на плечах яких лежить забезпечення своїх споживачів електроенергією. Свою думку щодо цього документа має також очільниця громадської спілки “Енергетичний союз” Ольга Тагієва. Організація об’єднує українських постачальників електричної енергії, які стали головними “бенефіціарами” згаданого вище наказу.

Пані Ольго, майже місяць тому був ухвалений наказ міністерства № 187. Чи вдалося стабілізувати роботу ринку електричної енергії за допомогою цього документа?

Зовсім ні. Наразі наказ створив низку проблем для постачальників, які будуть змушені купувати 10 відсотків обсягу споживання на ринку “на добу наперед”.

Ви неодноразово висловлювалися з приводу того, що цей документ необхідно скасувати, а також надсилали листи до уповноважених органів. Чи отримали ви відповіді на свої запити?

Ні, жодної відповіді ми не отримали. До того ж, кілька днів тому з’явилася інформація, що незабаром має бути оприлюднений наказ № 205, який скасує 187-й. Проте його досі не опублікували. Якщо найближчим часом постачальники не дочекаються відповіді, вони підуть до суду.

Редакція Energy Union Info спілкувалася з деякими учасниками ринку щодо наказу № 187. Вони не розуміють, як його взагалі можна було ухвалити, оскільки цей документ суперечить чинному законодавству.

Ми про це теж неодноразово говорили. Почнемо з того, що наказ суперечить нашим профільним нормативно правовим актам, як от Закон України “Про ринок електричної енергії” і Правила ринку. Я вже не кажу про Господарський кодекс чи інші законодавчі документи. Хіба можна в таких умовах говорити про ведення бізнесу постачальниками.

У чому тоді полягає мета ухвалення такого документа, адже він лише викривлює роботу ринку, а не поліпшує її?

Все дуже просто: комусь потрібний був маніпулятивний механізм задля надання постачальникам електроенергії статусу «Дефолтний».

Пані Ольго, чи не закидають вам, що наразі не час для будь-якої критики влади?

Ви знаєте, під час Другої світової війни, британську владу її громадяни критикували за будь-яке рішення. Державі це не завадило стати переможницею у війні. Тому я не розумію, у чому проблема з критикою, адже ми живемо не у тоталітарному суспільстві. Наша спілка не втручається у воєнні питання. Ми переймаємося енергетичною безпекою країни, яка напряму залежить від роботи постачальників.

Догори