Звернення Спілки до КМУ із приводу ухвалення постанови КМУ від 11 серпня 2021 р. № 859.

Зважаючи на важливість ухваленого ПСО як в соціальній, так і економічній сферах, та з метою надійного та сталого постачання електроенергії населенню, просимо невідкладно розглянути наші пропозиції та ухвалити виважені рішення.

Шановні панове!

ГРОМАДСЬКА СПІЛКА «ЕНЕРГЕТИЧНИЙ СОЮЗ» (далі – ГС ЕС), яка об’єднує постачальників за вільними цінами, постачальників універсальних послуг, трейдерів, виробників та споживачів енергоресурсів, звертається до КМУ із приводу ухвалення постанови КМУ від 11 серпня 2021 р. № 859 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 р. № 483 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» (далі – Постанова).

Впровадження ринкових механізмів в електроенергетиці потребує застосування заходів із підтримки окремих категорій учасників ринку. Вказані заходи імплементовані через механізм покладення спеціальних обов’язків (далі – ПСО) на окремих учасників ринку електричної енергії, одним із яких є спецобов’язок із надання послуг із постачання електричної енергії для побутових споживачів. ПСО для населення неодноразово змінювалося з часу його запровадження. Причиною змін був пошук оптимального механізму дії ПСО. Оскільки сьогодні існує дисбаланс платежів на ринку електроенергії, одним із засобів його подолання і стала заміна чинного товарного механізму ПСО на фінансову модель.

Так, останні зміни до Положення про ПСО мають на меті зменшення впливу кризових явищ на ринку електроенергії. Всі основні обов’язки щодо виконання ПСО покладені на постачальників універсальної послуги (далі – ПУП), які надаватимуть послугу постачання електричної енергії для забезпечення населення доступною електроенергією та отримуватимуть компенсацію між ринковою та фіксованою вартістю електроенергії для населення.

Враховуючи всю відповідальність покладених на ПУП обов’язків у цій моделі та необхідність забезпечення сталої роботи нового механізму ПСО, ГС ЕС провела спільні обговорення з електропостачальниками щодо роботи в новій моделі ПСО.

Проаналізувавши результати обговорень з ПУП, наголошуємо, що необхідно терміново внести зміни не тільки до постанови КМУ від 11 серпня 2021 р. № 859 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 р. № 483 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», а також до Правил ринку і низки нормативних документів, які забезпечують виконання постачання електричної енергії для населення та малим непобутовим споживачам

Звертаємо вашу увагу, що порушені питання надзвичайно важливі для всіх учасників енергетичного ринку, оскільки впливають на всі фінансові розрахунки між всіма виконавцями спеціальних обов’язків.

Дефіцит коштів – касовий розрив у закупівлі електричної енергії під час виконання спеціальних обов’язків – складає для кожного ПУП у жовтні 2021 року в середньому 58 млн грн (з ПДВ). Це не дасть змоги ПУП виконувати спеціальні обов’язки та постачати електричну енергію побутовим споживачам.

Недосконалий механізм визначення ціни універсальної послуги та неврегульованість графіку оплати ПУП за послуги з розподілу та передачі електричної енергії призведе до отримання ПУП статусу «переддефолтний»/«дефолтний», а отже до банкрутства ПУП. Після цього ПУП не зможе виконувати спеціальні обов’язки та постачати електричну енергію побутовим споживачам.

Невизначеність профілів закупівлі електричної енергії для населення – ПУП не мають чіткого графіку за яким необхідно закуповувати електричну енергію для побутових споживачів. Це зовсім унеможливлює виконати спеціальні обов’язки щодо постачання електричної енергії побутовим споживачам.

Враховуючи вищевикладене, надаємо пропозиції ПУП щодо внесення необхідних змін.

Зважаючи на важливість ухваленого ПСО як в соціальній, так і економічній сферах, та з метою надійного та сталого постачання електроенергії населенню, просимо невідкладно розглянути наші пропозиції та ухвалити виважені рішення.

Догори