Звернення до НКРЕКП із проханням скасувати Постанову НКРЕКП від 30.07.2021 № 1227.

⚡️ГРОМАДСЬКА СПІЛКА «ЕНЕРГЕТИЧНИЙ СОЮЗ», яка об’єднує постачальників за вільними цінами, постачальників універсальних послуг, трейдерів, виробників і споживачів енергоресурсів, звертається до НКРЕКП із проханням скасувати Постанову НКРЕКП від 30.07.2021 № 1227, за якою з 1 серпня 2021 року в торговій зоні ОЕС України на ринку «на добу наперед» (далі – РДН) і внутрішньодобовому ринку (далі – ВДР) діє новий максимальний рівень граничних цін:

  • для годин мінімального навантаження – 2000,00 грн./МВт*год (без ПДВ),
  • для годин максимального навантаження – 4000,00 грн./МВт*год (без ПДВ).
  • Ухвалення цього рішення призвело до різкого підвищення ціни електричної енергії на РДН та ВДР у серпні 2021 року.

⚡Так, протягом 01-03 серпня 2021 року середньозважена ціна на РДН збільшилася на 63,6 % порівняно із середньозваженою ціною РДН за липень 2021 року.

До того ж, дефіцит електричної енергії на РДН ОЕС України в окремих годинах сягав 44 % від заявлених обсягів купівлі електричної енергії.

⚡Негативні наслідки підвищення граничних цін для постачальників універсальної послуги (далі – ПУП):

1. Закупівля електричної енергії в серпні відбувається за новими підвищеними цінами, а надходження коштів за рахунками відбувається із старою ціною.

2. Роздрібна ціна універсальної послуги врахує серпневе підвищення лише в ціні на листопад, а кошти за цими рахунками надійдуть лише в грудні, січні і лютому. Таким чином, ПУПів очікує чотиримісячний касовий розрив.

3. У песимістичному варіанті розвитку подій можливі банкрутства ПУПів і перехід споживачів до «платоспроможного» постачальника «останньої надії» (далі – ПОН).

⚡Негативні наслідки підвищення граничних цін для споживачів:

1. Підвищення ціни електроенергії вплине на ціну продуктів харчування і комунальних послуг – все це на тлі сезонного росту інфляції. Така ситуація призведе до погіршення платоспроможності побутових споживачів і, відповідно, потягне за собою нову хвилю зростання заборгованості населення.

2. Платоспроможність непобутових споживачів також погіршиться: в бюджеті закладено недостатньо коштів на тендерні закупівлі. Отже, непобутові споживачі також мають усі шанси перейти до ПОНа.

⚡Негативні наслідки підвищення граничних цін для постачальників:

1. Середній постачальник, не монополіст, не може купити електричну енергію на ТБ «Українська енергетична біржа» (далі – УЕБ). На УЕБ представлені лоти лише великого обсягу: генеруючі компанії та ДП «Гарантований покупець» не виставляють лотів менше 10 МВт. Постачальникам доводиться виходити на РДН і ВДР, а на цих сегментах на них чекають високі ціни і дефіцит у деяких годинах. До того ж, решту необхідного обсягу постачальники отримують уже за цінами балансуючого ринку.

2. Ціна для їхніх споживачів є неконкурентною, а отже, за кілька місяців ці споживачі перейдуть до монопольних потужних постачальників.

⚡⚡⚡Висновок:

• Конкурентного ринку немає, є регульований – з преференцією для великих монопольних гравців.

• Збитки у споживача, збитки у ПУП, збитки у постачальників, посилення монопольного становища на енергетичному ринку.

Враховуючи все вищенаведене, з метою лібералізації ринку електричної енергії та забезпечення беззбиткової діяльності всіх учасників ринку електричної енергії, просимо Вас скасувати Постанову НКРЕКП від 30.07.2021 № 1227.

Scroll to Top