ГС «Енергетичний Союз»: Звертаємося до НКРЕКП з пропозицією запровадити електронні петиції.

Як і вся країна в цілому, ринки електричної енергії та газу функціонують в умовах військового стану. В таких умовах, влада та учасники ринку мають чути одне одного, брати до уваги пропозицію кожної сторони, розуміти її проблеми.

Натомість ми бачимо певну асиметрію. Рішення Регулятора сприймаються учасниками ринку як належне, вони за замовчуванням передбачають безумовне виконання.

В той же час, учасник ринку, наприклад, постачальники універсальної послуги, постачальники за вільними цінами, представники «зеленої генерації», вразі незгоди з тим чи іншим рішенням НКРЕКП мають пройти тривалу процедуру відстоювання свого бачення вирішення проблеми. Вони мають звертатися до АМКУ, Міністерства енергетики, судів, писати безліч колективних звернень, клопотань, скарг на адресу НКРЕКП, щоб бути почутими, щоб мати можливість продовжувати здійснювати надійне енергопостачання.

Кожне рішення НКРЕКП, проект нормативного акту, які викликають резонанс, починають жваво обговорюватися в Тelegram-каналах, на різних комунікативних майданчиках, за ініціативи учасників ринків створюються робочі групи з залученням юристів, фінансистів, профільних технічних фахівців задля формування загальної «контр» думки, відстоювання власних інтересів. Потім настає час очікування – від 10 до 30 днів в залежності від формату звернення.

Тобто, на превеликий жаль, суспільний резонанс та активна реакція ринку можуть тривалий час ігноруватися. Протягом періоду очікування учасники ринку зазнають фінансових збитків, або навіть взагалі «вибувають з гри». В такій ситуації виникає питання: чи існує все ж таки більш ефективний шлях взаємодії учасників ринків електричної енергії та газу з Регулятором?

Чи не варто запропонувати нову форму взаємодії, яка дозволить оперативно та чітко представити позицію учасників ринку?

В сучасному світі, в більшості демократичних країн використовується такий інструмент комунікації, як електрона петиція, яка навіть визнана конституційним стандартом, що зобов’язує публічні органи влади розглядати звернення, надавати обґрунтовану відповідь у встановлений законодавством строк або ж приймати певні кроки.

Тому, ми, представники Громадської спілки «Енергетичний Союз» звертаємося до членів НКРЕКП з пропозицією впровадити сучасний інструмент комунікації з учасниками ринків електричної енергії та газу – електронні петиції задля підвищення ефективності вирішення нагальних питань та проблем сегментів ринку. Керуючись положеннями ст. 5 Законом України «Про звернення громадян», пропонуємо впровадити на офіційному сайті НКРЕКП форму для подачі електронної петиції для розгляду звернень ліцензіатів.

За даними сайту ДП «Оператор ринку» станом на 14 серпня 2022 року кількість активних компаній -учасників РДН/ВДР становить 542 компанії. З огляду на це, ми пропонуємо встановити ліміт у розмірі 20 компаній-підписантів петиції, як такої кількості, яка є достатньою для її розгляду. Також пропонуємо встановити термін збору підписів – до 3-х днів з подальшим розглядом петиції впродовж 3-х робочих днів.

Вважаємо, що впровадження такої новації значно скоротить час очікування на різного роду запити, скарги та клопотання зі сторони учасників ринку до Регулятора, сприятиме їх систематизації, та матиме позитивний ефект у вигляді оперативного вирішення того чи іншого проблемного питання.

Зважаючи на доволі позитивний досвід використання електронної петиції як форми впливу громадськості на прийняття нормативно-правових актів органами публічної влади у розвинених демократичних країнах, ми переконані, що такий підхід виправдає себе в складних умовах сьогодення.

Scroll to Top