Голова Громадської Спілки Енергетичний Союз Тагієва Ольга 18 вересня 2021 року прийняла участь у Форумі – Україна 603,7 “Захід України – Різноманіття Європи” м.Ужгород.

Перша панель: “Захід України: енергія та захист”.

“Сьогодні ми обговорювали найважливіші питання щодо захисту національної безпеки нашої держави.

Стабільна робота енергетичного ринку є одним із чинників національної безпеки.

Минуло понад два роки з дня впровадження ринку електричної енергії. Увесь цей час ми намагаємося вдосконалювати енергетичну політику держави відповідно до європейських правил, адже маємо на меті досягнення повної інтеграції ринків України до ЄС. Проте досі є питання, які потрібно невідкладно вирішувати.

Передусім необхідно якнайшвидше ухвалити законодавчі зміни щодо повноцінного впровадження положень REMIT в Україні.

Положення REMIT – це важливі принципи та підходи, які дозволять нам забезпечити доброчесність та прозорість на оптових енергетичних ринках нашої держави.

Крім того, чітке визначення того, що таке «маніпулювання на ринку електричної енергії» або ж «маніпулювання на ринку природного газу», надасть можливість уникнути зловживань на ринку, закладе умови для формування справедливих та конкурентних оптових ціни на енергоносії, дозволить енергетичному ринку ефективно функціонувати на користь споживачів та промисловості.

Ухвалення проєкту Закону « Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання зловживанням на оптових енергетичних ринках» забезпечить виконання міжнародних зобов’язань України в рамках Договору про заснування Енергетичного Співтовариства та виконання плану заходів з виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, сприятиме зростанню конкуренції та підвищенню ліквідності на оптових енергетичних ринках.

Друге надзвичайно важливе питання, про яке я сьогодні згадаю, це –нова модель фінансового ПСО на ринку електроенергії, що почне працювати з 1 жовтня.

«Торговельна зона «Острів Бурштинської ТЕС» просто «випала» з цього документа.

У новій моделі фінансового ПСО не передбачено закупівлі електроенергії для потреб побутових споживачів Закарпаття, частково Івано-Франківської та Львівської областей на території Бурштинського енергоострова.

Враховуючи всю відповідальність покладених на постачальників універсальної послуги зобов’язань в рамках фінансової моделі ПСО та з метою забезпечення сталого постачання електричної енергії населенню Бурштинського енергоострова підприємство «Закарпаттяенергозбут» та Громадська Спілка Енергетичний Союз надали свої зауваження та пропозиції щодо вирішення цієї проблеми до Кабінету Міністрів, Міністерства енергетики.

Було проведено низку нарад, засідань та обговорень.

Всі розуміють що учасники ринку на Бурштинському енергоострові не мають доступу до електричної енергії Енергоатома, на відміну від їхніх колег в об’єднаній енергосистемі України . 86% всієї генерації на острові складає електроенергія, вироблена Бурштинською ТЕС.

Цілком зрозуміло, що потрібно негайно вирішити, з якого ресурсу будуть забезпечені електричною енергією побутові споживачі цього регіону. І це рішення має бути ухвалене на державному рівні.

Разом із впровадженням нового фінансового ПСО стартує опалювальний сезон, тому необхідно чітко узгодити між всіма учасниками енергетичного ринку договірні угоди для того, щоб уникнути всіх проблем, які можуть виникнути під час постачання електричної енергії населенню Бурштинського енергоострова, а також уникнути раптового зупинення Бурштинської ТЕС, «віялових» та аварійних відключень.

Сподіваємося на підтримку уряду, держави та всіх учасників енергетичного рику.

Третє проблемне питання, яке я сьогодні підніму, це запровадження профілювання для споживачів, які не мають погодинного комерційного обліку. Це питання звучить з часу запровадження реформи ринку електричної енергії, але досі нормативно не врегульоване. – Необхідно виконати норму Закону про ринок електричної енергії та запровадити профілювання.

Постачальник не має жодного впливу на небаланси, які об’єктивно у нього виникають під час постачання електроенергії населенню, комунальним та бюджетним підприємствам, як би точно він не прогнозував споживання.

Запровадження профілів електроспоживання для споживачів групи Б дадуть змогу постачальникові мінімізувати небаланси і, що надзвичайно важливо, зменшити ціну для кінцевого бюджетного споживача.

Думаю, що у кожної держави виникали проблемні питання під час реформування енергетичного сектору.

Тому важливо вжити конкретні заходи для їхнього вирішення та проводити узгоджене реформування енергетичного ринку за принципами конкурентоспроможності, прозорості та доступності”

Тагієва Ольга

Дякую Організаторам Форуму!!!

Міжфракційному депутатському об’єднаню у Верховній Раді України “Україна 603,7” (співголова – Ліза Ясько), Yellow Blue Strategy, “Політичному камертону України” у співпраці з Фондом Konrad Adenauer Stiftung Ukraine та Закарпатській обласній раді та Embassy of Switzerland in Ukraine / Посольству Швейцарії в Україні. https://fb.watch/863dsBRpO5/

Дякую всім учасникам Форуму – особливо висловлюю свою вдячність компанії TolK – ТОВ “Закарпаттяенергозбут”!!!!

Scroll to Top