Відкритий лист Прем’єр-міністру України Шмигалю Д.А.

Шановний пане Прем’єр-міністре!

У зв’язку з об’єднанням та синхронізацією енергосистеми України з ENTSO-E перед нашою державою постало вкрай гостре питання – приведення внутрішніх нормативно-правових актів у відповідність до європейських. Брак чітких правил роботи ринку електричної енергії дозволяє учасникам діяти недобросовісно. Постійні маніпуляції на ринку та відсутність прозорості розрахунків зрештою призведуть до відмови західних партнерів від співпраці з Україною. Сьогодні нашій країні, й окрім нестабільності на ринку електричної енергії, достатньо викликів.

Для того, щоб вирішити цю проблему, нам достатньо адаптувати західне законодавство до українських реалій. Звісно, така робота потребуватиме кропіткої праці значного кола спеціалістів, проте це єдино можливий вихід із ситуації, що склалася. Адже, по-перше, нам потрібно відповідне законодавство, а по-друге, воно вже діє у країнах ENTSO-E, і ми не можемо диктувати свої правила гри.

Натомість деяких учасників ринку електричної енергії досі цікавлять ігри у самостійність та перетягування ковдри. У цей час замість того, щоб оперативно підлаштовуватися до синхронної роботи, ми продовжуємо відвідувати численні засідання робочих груп, де лобіюються інтереси певних компаній.

Варто зауважити, що наслідки такої несистемної та не закріпленої законодавчо роботи ринку відчує не лише енергетична сфера. Ця ситуація позначиться на всіх секторах економіки.

З метою оптимізації роботи та якнайшвидшого відновлення енергетичного сектора пропонуємо створити Енергетичний штаб, до якого будуть залучені західні фахівці, а також наші учасники ринку – генеруючі та постачальні компанії, оператори систем розподілу, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, ПрАТ “НЕК “Укренерго”.

Метою діяльності штабу стануть напрацювання та впровадження нормативної бази для роботи в нових умовах. Також просимо долучити до Енергетичного штабу представників Служби безпеки України задля унеможливлення маніпуляцій у розроблених штабом документах.

Громадська Спілка Енергетичний Союз

Догори