Бездоганне ПСО.

В кінці липня НЕК «Укренерго» поскаржилося в НКРЕКП щодо того, що постачальники універсальної послуги не повністю сплачують тариф на передачу. У відповідь на це, комісія вирішила здійснити перевірку 20 ПУП. Варто зазначити, що це вже далеко не перша перевірка ПУП з боку регулятора протягом цього року.

Чому постачальники універсальних послуг об’єктивно не можуть сплачувати повністю тариф на передачу? Все дуже просто: вони купують електроенергію за ринковою ціною, яка на сьогодні складає близько 5,2 грн/кВт-год, а продають її населенню за середнім тарифом на рівні 1,55 грн/кВт-год. Таким чином, ПУП мають постійний дефіцит коштів (при мінімальних розрахунках – 3,6 грн на кожній кіловат-годині), який мав би в повній мірі покриватися компенсацією за надання послуги з доступності електроенергії для населення з боку ДП «Гарантований покупець». Як ми всі знаємо, «ГарпПок» далеко не повністю оплачує цю послугу і накопичив перед ПУП шалені борги.

Таким чином, постачальники електроенергії для населення апріорі не можуть повністю оплачувати тариф на передачу, адже не отримують відповідних коштів від «ГарПока». Думаю, що це зрозуміло і без перевірки.

При цьому, ПУП намагаються всіма шляхами виконувати свої зобов’язання перед «Укренерго», вони шукають фінансові ресурси, навіть залучають кредитний ресурс. Хочу наголосити, що відсотки по таким кредитам ніяк не покриваються системним оператором чи будь-яким іншим гравцем ринку і залишаються проблемою суто постачальників.

Зазначу, що ПУП на сьогодні знаходяться у вкрай складному фінансовому становищі на ринку і продовжують здійснювати постачання для населення та малих непобутових споживачів. Ці компанії збирають ті кошти, які мають збирати зі споживачів, не отримують належної компенсації від «ГарПока», та ще й залишаються винними. Навіть в такій ситуації ПУПи за рахунок недоплати іншим учасникам ринку (як правило – ОСР) покривають несплачену споживачами вартість послуги з передачі (дисципліна платежів споживачів сьогодні є не найкращою). При цьому слід врахувати, що оплата послуги з передачі НЕКу має здійснюватись фактично на умовах передоплати по етапам, а споживачі, як правило, мають (!!!) оплатити цю послугу по факту споживання з благословіння Регулятора. Апріорі Регулятор нормативно “узаконив” ще один касовий розрив, який знову ж таки ПУПи покривають або власними коштами, або недоплатою ОСР, що ставить під загрозу виконання їх інвестиційних програм.

Варто зауважити, що з початку запровадження нового ринку, тариф на передачу постійно зростає, в тому числі для покриття потреб ПСО, «зелених» виробників. Таким чином, цей тариф все далі й далі стає більш значущим в структурі кінцевої ціни на електроенергію.

В цій ситуації також є питання щодо рівності всіх гравців ринку. Представники постачальників неодноразово зверталися до регулятора з питаннями, наприклад, балансуючого ринку (прозорості формування цін) і пропозицією провести аудит НЕК «Укренерго», правильність його роботи. Ніхто не прореагував на ці звернення. Виходить, як звертається «Укренерго», то всі оперативно реагують і виконують його прохання, а як інші гравці ринку – то «нуль» реакції. У нас на ринку з’явився привілейований суб’єкт? Принцип рівності всіх учасників ринку та їх можливостей нівельований?
НЕК постійно доповідає про прибутки за ті чи інші звітні періоди і має можливість отримувати дохід від продажу перетину для експорту.

Законопроєктом №7427 було визначено новий тимчасовий механізм розподілу доходів від перетину:
Для доходів до 31 липня 2022-го:
– 10% – на розвиток міждержавного перетину;
– 45% – на погашення заборгованості на балансуючому ринку (при цьому ТЕС та ТЕЦ мають спрямувати отримані кошти на закупівлю газу чи вугілля до ОЗП та проведення ремонтів);
– 45% – на виплати «ГарПоку».
Для доходів з 1 серпня 2022-го до 1 січня 2023-го:
– 50% – на погашення заборгованості на балансуючому ринку;
– 50% – на виплати «ГарПоку».

29 липня вже було прийнято Парламентом відповідний проєкт закону, очікується підпис Президента.
Але є інформація що кошти підуть на «ГарПок» – але не для ПУПів, не для виплат щодо заборгованості компенсації за надання послуги з доступності електроенергії для населення з боку ДП «Гарантований покупець».

Ось тут і постає питання де ж цим неправдивим ПУПам брати кошти на оплату послуг за передачу та розподіл.
Необхідно все ж таки запитати краще «ГарПок» чому він не виконує свої зобов’язання в повному обсязі, прибрати зайві ланцюжки з ПСО і легше буде розібратись де слаба ланка.

А постачальникам потрібно підняти питання щодо виставлення рахунків НЕК Укренерго щодо компенсації послуги, яку безоплатно на сьогодні виконує постачальник за збір коштів за передачу від споживача до НЕК Укренерго.

Scroll to Top